Péče o truhlářskou hoblici (ponk)
15. 9. 2022 Zobrazeno 2586x
Aby Váš nový pomocník vydržel funkční a hezký co nejdéle (nejlépe i pro další generace), je nezbytné o něj patřičně pečovat. Dokonalou údržbu truhlářské hoblice, nebo chcete-li ponku, si popíšeme v následujících bodech, které jsou nezbytné pro maximální životnost pracovního stolu.
Povrchová úprava
Tento bod je tím nejdůležitějším a správná volba vhodného nátěru hoblice je pro dlouhou životnost naprosto klíčová.
- Lněný olej – Tento druh přírodního oleje je naprosto nejlepší volbou, jak hoblici povrchově ošetřit. Velice snadno se nátěr aplikuje a bukové dřevo, ze kterého jsou naše hoblice výhradně vyráběny, jej velice snadno absorbuje. Pracovní desku ponku je ale nutné natřít alespoň 2x, respektive tolikrát, dokud dřevo olej nasává. Pozor ale na časové rozmezí mezi jednotlivými nátěry. Druhý nátěr aplikujte nejlepé v rozmezí 24-48 hodin po prvním. Přebytky oleje vždy setřete bavněným hadříkem. Nezapomeňte na spodní stranu pracovní desky hoblice. Podnoží ponku stačí natřít pouze jednou.
- Lak – Aplikace laku je poněkud složitější než u ostatních povrchových úprav. Lak doporučujeme použí v případě, že je hoblice používaná v prostorech s vyšší vlhkostí vzduchu (více než 60 %) a tam, kde výrazně kolísají teploty. Lak zabrání průnikům okolní vlhkosti do dřeva a tím se výrazně omezí jeho rozpínavost. Opět je důležité myslet i na spodní stranu plátu truhlářského ponku. Podnoží lakovat nemusíte ani v případěch, kdy je hoblice použita ve vlhčích prostorech. Stačí jej pouze naolejovat.
- Vosk – Aplikace vosku na pracovní desku hoblice je také vhodnou povrchovou úpravou. Aplikace je poměrně snadná. Vosk se nanáší na dřevo pomocí bavlněného hadříku a postupně se do dřeva vtírá dokud na povrchu plátu hoblice nezůstane žádný vosk. Poté se čistým hadříkem povrch opět setře, aby byl hladký. Opět platí to samé jako u výše uvedených nátěrů. Je nutné natřít i spodní část plátu truhlářského ponku. U podnoží je to stejné jako u laku, stačí naolejovat.
Kombinace povrchových úprav - Výše uvedené povrchové úpravy pracovní desky hoblic je možné i kombinovat. Jako nejlepší kombinace je olej nebo vosk na vrchní část a lak na její spodní část. V případě této kombinace získáte nejlepší ochranu před okolními vlivy.
Opakování nátěru - Pro maximální životnost je důležité i opakovaní nátěru a to minimálně 1x ročně. Nejlépe 2x ročně a to v průběhu podzimu (říjen) a před začátkem jara (březen). Zde již většinou stačí aplikace pouze jednou.
Před aplikací nového nátěru je nutné z plátu hoblice odstranit veškeré nečistoty (nejlépe jej přebrousit brusným papírem – mechanicky nebo ručně). Po přebroušení a aplikaci nového nátěru bude hoblice opět jako nová.
Dotahování šroubových spojů
Tento bod je důležitý pro dobrou stabilitu pracovního ponku, která je klíčová pro jeho funkci. K čemu Vám bude rozvyklaný pracovní ponk, který se při jakékoli činnosti bude kývat? Dotahováním veškerých šroubových spojů předcházíte rozvyklání hoblice a dalších částí. Dotažení provádějte alespoň každých 6 měsíců včetně matek a vrutů na svěrácích truhlářského ponku.
Ochranné pomůcky truhkářské hoblice – univerzální příslušenství
Životnost a krásný vzhled prodloužíte i používáním ochranného příslušenství pro truhlářské ponky. Jedná se zejména o chrániče svěráků (korkové chrániče a hliníkové chrániče) a kovadlina pro práci s kovem. Tyto pomůcky Vám jednak zvýší úžitnou hodnotu hoblice a zároveň chrání nejdůležitější části ponku jako je pracovní deska a svěráky.
Je důležité si uvědomit, že dřevo je přírodní produkt a nepříznivé okolní vlivy na něj negativně působí. Nikdy nenechávejte Vaši hoblici na dešti, v mrazu nebo ji dlouhodobě nevystavujete přímému slunečnímu záření.